2014. október 06.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (3. rész)

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (3. rész)

A széles körben ismert Schöck megoldás lényege, hogy a külső szerkezetet (konzolos vagy alátámasztott erkély, attika stb.) hőszigetelő Isokorb elem választja el az épülettől, így az épületet összefüggő hőszigetelő burok veszi körül, amely az erkélynél sem szakad meg.

Az Isokorb elemek alkalmazásával megszűnik az erkélyek körbeszigetelése esetén jellemző aránytalanul nagy lehűlő felület, és az erkélycsatlakozásnál sokkal jobb hőtechnikájú felület jön létre. A beépítés hatására jelentősen csökken a hőveszteség, nem alakul ki nedves falfelület, ezáltal elkerülhető a penészképződés.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (1. rész)

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (2. rész)

 

Elérhetők-e az elemek különböző vastagságú hőszigeteléssel?

A Schöck Isokorb elemek hőszigetelésének vastagsága 8 vagy 12 cm. A 8 cm vastag rendszer Isokorb, a 12 cm vastag renszer Isokorb XT néven kapható. Mindkét rendszeren belül különböző típusok léteznek az erkélycsatlakozás geometriája és statikai paramétereinek megfelelően. Egy hétköznapi, konzolosan kinyúló erkélyhez alkalmas elem a 8 cm vastag rendszerben Isokorb K, a 12 cm vastag rendszerben Isokorb KXT néven szerepel. A KXT elemek beépíthetők minősített passzívházba is, mivel rendelkeznek PHI minősítéssel.

 

Mi a megoldás, ha a statikai számítás szerint nagyobb igénybevételek vannak, mint a méretezési táblázatban?

A Schöck Isokorb elemek statikai ellenőrzése az Isokorb tervezési segédletben megadott méretezési táblázatok alapján történik. Az itt szereplő MRd és VEd nyomatéki és nyíróerő határigénybevételek alapján a statikus el tudja dönteni, hogy a sztenderd elemek közül melyik alkalmas az igénybevételek felvételére. Ezen felül a Schöck cég egyedi elemet is tud gyártani akár a táblázatban megadott értékeket jóval meghaladó igénybevételekre. Ugyanez igaz egyedi geometriai kialakításokra is.

 

Alkalmazható-e Schöck Isokorb gerendás-béléstestes födémrendszer esetén?

Igen, alkalmazható. Ilyenkor viszont egy fontos dologra oda kell figyelni: a gerendás-béléstestes födém 4-6 cm felbetonjába a konzol fővasalása nem köthető be! A konzol mögött monolit ellenlemeznek kell kialakulnia, ami körülbelül 1,2-szerese a konzol kinyúlási méretének. Ilyenkor a béléstesteket elhagyják, hogy a szükséges felső vasalás az ellenlemezbe bevezethető legyen.

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (3. rész)
Isokorb K elem konzolos erkélyhez

 

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (3. rész)
Isokorb KXT elem konzolos erkélyhez

 

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (3. rész)
Isokorb KS elem acél-vasbeton kapcsolathoz

 

Az Isokorb elemek beépítésének tervezői kérdései (3. rész)
Isokorb Q elem alátámasztott erkélyhez

 

Kapcsolódó cikkek:

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Lakásbiztosítások, lakhatási célú vagyonbiztosítások rendhagyó felmondási joga

További költségek miatt módosíthatók az építési beruházási tárgyú közbeszerzési szerződések

Reklámfelületekre, utcabútorokra vonatkozó, 2024 januárjától hatályos előírások

A közbeszerzési törvény 2024 februárjától hatályos módosításai

Építési jog 2024 – Két félnapos konferencia, webinárium és szakmai konzultáció 2024. február 15-én (febr. 26-ig visszanézhető)

épjog