2025. június 06.

Okos felújítás: padlásfödének szigetelési útmutatója

Okos felújítás: padlásfödének szigetelési útmutatója

A 2025. január 20-tól újraindult energetikai felújítási program lehetőséget adhat a fővárosi és vidéki háztulajdonosoknak, hogy külső hőszigeteléssel, nyílászárócserével, a fűtési vagy a melegvíz-rendszer korszerűsítésével – vagy ezek kombinációival – megcélozzák a legalább 30 százalékos energiamegtakarítás elérését. Erre az állami támogatásra a 2006 végéig megépült családi házak felújításával lehet pályázni.

Segíthet az építkezőknek a SZÉPkártya megtakarítások kerete egy részének, valamint az önkéntes nyugdíjpénztári keretnek egyes lakásfelújítási és építési szolgáltatásokra történő felhasználhatósága is. Persze nem muszáj külső forrásokat igénybe venni, hiszen szigeteléssel már kisebb beruházással is energiahatékonyabbá tehetők az épületek.

Okos felújítás: padlásfödének szigetelési útmutatója

 

Okosan felhasznált megtakarítások

Mérhető energiamegtakarítást kitűzve célként, az egyik legfontosabb és egyben legköltséghatékonyabb feladat a padlásfödém megfelelő hőszigetelése. Ezzel kihúzható az energiavesztés méregfoga: megakadályozható a ház fűtött tereiben megtermelt energia „szökése” a padlásfödémen, majd a tetőn át, továbbá télen a cserépfedés alatt közel ugyanolyan hőmérséklet biztosítható, mint kívül.

Okos felújítás: padlásfödének szigetelési útmutatója

 

Járható vagy nem járható?

El kell dönteni, hogy járható vagy nem járható burkolatra van szükség a padlástérben. A szerkezeti kialakítás attól függ, hogy szükség van-e a vízszintes födém adta raktározási lehetőségekre, emiatt terhelhető felületi burkolatra. Amennyiben nincs, úgy nem kell szilárd burkolat, de azért célszerű legalább „szervizutakat” kialakítani járható felülettel, például a kéménykürtő megközelítésére vagy a tetőkibúvó elérésére.

Nem járható burkolat esetén a hagyományos (vasbeton gerendás) padlásfödém felső síkjára párafékező és légzáró fóliát kell teríteni, arra pedig nem éghető, környezetbarát, szálas Ursa üveggyapot szigetelőanyagot fektetni egy vagy több rétegben, 25-30 cm vastagságban. Ajánlott az Ursa DF39 Lignin, Ursa DF 35 Gold, Ursa DF 37 Optimum, Ursa Tectonic APh vagy az Ursa Terra 74 Ph és Ursa Terra 78 termékek bármelyike. (Tetejére a por elleni védelem és a téli áramló hideg levegő elleni védelem szempontjából javasolt egy réteg üvegfátyol vagy geotextília leterítése.)

A járható padlásfödém szigetelésére az Ursa új, kombinált XPS-bakos szigetelőrendszere komplex rétegrendi megoldást kínál. A rendszer alapgondolata, hogy a speciális Ursa XPS-bak magasítással megadjuk az elhelyezendő hőszigetelés összvastagságát, megoldjuk a szerkezet vonalmenti hőhídmentesítését is, miközben a vonalmenti teherátadásról is gondoskodunk.

Az építésbeni különbség, hogy a födémszerkezet felső síkjára 60-80 cm közökkel Ursa extrudált polisztirolból vágott 10 cm széles „hasábokból” teherhordó vázszerkezetet kell készíteni és nem-térfogatnövekedő ragasztóhabbal rögzíteni. Ezekre 10 cm széles, minimum 2,5 cm vastag léceket kell felragasztani. Ez az „Ursa XPS bakos szendvicsszerkezet” adja meg a hőszigetelés vastagságát, ez oldja meg a vonalmenti teherátadást és ez fogadja majd a szegezett vagy csavarozott járható deszkaborítást is. A váz elkészülte után párafékező és légzáró Ursa Seco Pro 2 fóliát kell leteríteni az XPS-bakokon is átvezetve, az átlapolásokat egymáshoz légtömören leragasztva Ursa Seco Pro KP ragasztószalaggal. Az így kialakított, fóliázott „hőszigetelő tartó” közökbe kell méretre szabni és elhelyezni az Ursa szálas üveggyapot szigetelőanyagot minimum 25 cm vastagságban. A járható, ritkított deszkaburkolat egy réteg üvegfátyol vagy geotextília tetejére kerül.

Földszintes épület esetében a padlásfödém a legolcsóbban és leghatékonyabban szigetelhető épületszerkezet. Az Ursa XPS bakos szigeteléssel ellátott padlásfödém pedig kétségkívül: zárófödém.

Varga Tamás alkalmazástechnológus

 

Energiatakarékos ház prospektus letölthető innen >>

 

hírlevél-feliratkozás

épjog