Erre érdemes készülni: egyre többféle épületnél lesz kifizetődőbb az előregyártás

Jelenleg még nincs nagy hagyománya Magyarországon, de a közeljövőben várhatóan a lakások és az irodaházak is előregyártott elemekből épülnek majd. Ennek kapcsán – az Ineton Kft. szakembereinek segítségével – járjuk körbe a talpas és a hagyományos pillérek alkalmazásának előnyeit és hátrányait.
A talpas és a hagyományos pillérek legfőbb különbsége, hogy a talpas pillért már a gyárban összeszerelik a pontalappal, így nem kell helyszíni betonozást végezni, csak szerelőbetonozást, ami aláöntéssel véglegessé tehető. A hagyományos pillérnél ennél jelentősen több a helyszíni munkaigény.
Bár hazánkban még nincs nagy hagyománya, a talpas pillér nem annyira új módszer – Németországban olyan területeken kezdték alkalmazni évekkel ezelőtt, ahol nem kell tartani földrengéstől. Alapvetően akkor érdemes ezzel dolgozni, amikor nincs cölöpözési igény, hiszen – ha húzott cölöpök is vannak – körülményes lehet bekötni a cölöpöt a talpba, de kivitelezői, megrendelői igény esetén az Ineton Kft. szakemberei ezt is megoldják.
Nem mindegy, hogy egy vagy négy brigád kell a helyszíni munkához
A talpas pillér előnye, hogy a tömege 10 tonna felett kezdődik, míg a hagyományosé általában 5 és 15 tonna között mozog. További előnye, hogy a helyszíni munkaigénye sokkal alacsonyabb: egy brigád elegendő az elhelyezéséhez (kiöntik a szerelőbetont, kihozzák a talpas pillért és ékek segítségével elhelyezik). Ezzel szemben a hagyományosnál a vasasbrigád megszereli a pontalapot, a szerelőbrigád elhelyezi a kehelynyakat, végül a zsaluzóbrigád kiönti a betont – eddig három brigádnál járunk, és csak ezután helyezhető a pillér a kehelynyakba.
Bár a talpas pillér szállítása tömege miatt nagyobb kihívás (míg a klasszikus pillérből akár négy-öt darab is szállítható egy fuvarral, addig a talpasból legfeljebb kettő), talpas pillér alkalmazásával mégis mind időben, mind munkaköltségben jelentős megtakarítások érhetők el, hiszen gyakorlatilag csak a szerelőbeton megszilárdulását kell megvárni. A talpas pillér jó esetben egy héten belül már szállítható és felállítható, a hagyományosnál ez három-négy hét. További fontos előny, hogy egy kézben összpontosulnak a mérések és tisztábbak a kapcsolatok, tisztább erőjátékú épület alakítható ki.
Gyári környezetben a bonyolult vasalás is gyorsan előkészíthető
Az esetek többségében mérlegelni kell, hogy melyik a jobb megoldás. Ahol nincsen cölöp, célszerű azonnal vizsgálni a talpas pillér alkalmazhatóságát. Ha viszont például magas pillérre van igény, vagy földrengésnek kitett területen és cölöpözött épületről van szó, a hagyományos technológia alkalmasabb, kehelynyakat vagy csavarozott kapcsolatot alkalmazva.
A talpas pillér esetében az is fontos szempont, hogy előkészítését a gyárban elvégzik az Ineton szakemberei. A vasalás viszonylag bonyolult, viszont ez gyári környezetben nagyjából fél nap alatt elkészíthető, és két nap alatt szállíthatóvá válik a pillér. A betont nem kell kétszer önteni, a talpnak egy időben van az öntése, ami gazdaságosabb.
Fontos a profi szerelőcsapat
Célszerű arra törekedni, hogy a tervezéstől a gyártáson át a kivitelezésig az egész folyamatot ugyanaz a szakembergárda tartsa kézben. Ha a pillérek munkáit nem profi szerelőcsapat végzi, akkor általában nem – közvetlenül – tartószerkezeti hibák lépnek fel, hanem a használhatóság csorbul. Az ipari padlók szétrepedése például klasszikusan a nem megfelelő alapozásból adódik. A pillér általában az egyetlen olyan elem egy ipari csarnokban, amely függőlegesen viszi a terheket; többek közt a globális merevségi értékeit is a pillérek tulajdonságai határozzák meg egy csarnoknak. Miután a csarnokok biztonsági értékei három-négyszeres értéket mutatnak az elvárthoz képest, nem a biztonsággal lesz a gond. Viszont ha a csomópontokat rosszul alakítják ki, akkor például a kelleténél nagyobb bemozdulása lesz a háznak, vagy bereped a hőszigetelt szendvicspanel. Ezek mind az épület üzemeltetése során okoznak kellemetlenségeket, ami jelentős költségekkel járhat, és garanciális vonzatai lehetnek.
Egy családi háznál is hozhat megtakarítást a talpas pillér
A pillérek szabadon választható méretei rugalmas alkalmazhatóságot engednek. Az Ineton készített már 1 méter oldalhosszú talpas pillért is, vagy három, de akár mind a négy pilléroldalra is tudnak rövid konzolt tervezni, bármely pillér esetében. A talp vastagságát egészen 60 centiméterig tudják növelni, a keresztmetszetet pedig 3×3 méterig. A talpas pillérnek általános esetben 108/90 centiméteres pillértestet tudnak készíteni.
Ezekből adódóan, a funkciók szerinti felhasználást megvizsgálva, akár egy előregyártott elemekből épülő családi ház esetében is megfontolandó a talpas pillérek alkalmazása. Hiszen ha úgyis előregyártott elemekből építenek, emiatt már az építkezésen van a daru, és egy kinyíló tetőszerkezetnél érdemes ezt a lehetőséget megvizsgálni, mert talpas pillérek alkalmazásakor akár felére is csökkenthetők ezek a költségek, miután nem kell annyi embert kifizetni.
Egy nagy volumenű társasház, irodaház stb. építésnél viszont elképzelhető, hogy jelenleg még a hibrid megoldások a kifizetődőek – de arra lehet készülni, hogy a közeljövőben már ilyen esetekben is az előregyártott elemekből történő építés lesz a költséghatékonyabb megoldás.
Ha részletesebben érdekli a digitalizált betonelem előregyártás, kattintson ide: Egyedi betonelem termékek digitalizált gyártása - Ineton
(x)