filmszemle

2009. október 14.

Medencék különleges bevonatú burkolólapjai

Medencék különleges bevonatú burkolólapjai

A vasbeton szerkezetű medencék egyik legtartósabb burkolata a kerámia – a tartósság azonban megfelelően felépített, gondosan kivitelezett rétegrendet is kíván. A felületkiegyenlítéshez, szigeteléshez, illetve a burkoláshoz szolgál hasznos tanácsokkal az Agrob Buchtal.

A burkolás megkezdése előtt a vasbeton szerkezetnek – a cement kötési zsugorodása miatt – legalább két hónaposnak kell lennie, a síkbeli egyenetlenségek, hibák miatt felületét szinte minden esetben kiegyenlítő vakolással kell rendbe hozni. A kiegyenlítő anyag lehet gyári, illetve helyszínen kevert cementhabarcs. Kültéri medencéknél helyszínen kevert habarcsot májustól szeptemberig célszerű alkalmazni, ügyelve arra, hogy a felhordott réteg egy centiméternél ne legyen vastagabb, és gondoskodni kell a rendszeres utókezelésről.

Nemcsak a vízzárás miatt, hanem a vasbeton szerkezet védelme, illetve a burkolatot érő különböző feszültségek levezetése, elosztása érdekében is fontos – 2 mm vastagságú – kenhető szigetelés alkalmazása. A medencék vízzárása különösen nagy hatással van a szerkezet állékonyságára. A talajjal közvetlenül érintkező medenceszerkezetnél az állandó vízszivárgás előbb-utóbb az alépítmény gyengülését, a szerkezet károsodását (törését) eredményezheti, ami csak nehezen és költségesen javítható.

A kenhető szigetelésre rugalmas, flex típusú ragasztóval közvetlenül rögzíthető a burkolólap. Fontos, hogy ragasztáskor a lapok alatt ne maradjon levegő, mert ez szabadtéri medencéknél a lapok felfagyásához vezethet, beltéri medencéknél pedig pangó víz kialakulásához, ami melegágya a kórokozóknak. A burkolólapok és formaelemek ragasztása tehát gondos munkát kíván, és nemcsak a fogadófelületet, hanem a lapok hátulját is vastagon meg kell kenni ragasztóval.

Medencék különleges bevonatú burkolólapjai

 

Csúszásmentesség

A medencetér és a medence padlóburkolatával szemben fontos elvárás a csúszásmentesség. Előírás szerint a medencéknél 80 cm vízmélységig „B” csúszásmentesség, 80–135 cm között „A” csúszásmentesség a követelmény. A gyakorlatban az „A” kategória nehezen biztosítható, ezért célszerű – a medencék funkciójától függően, például termálmedencéknél 1 méter mélységig, tanmedencéknél, csúszdák érkezőmedencéinél akár 1,2 méterig – „B” csúszásmentes burkolatot beépíteni. A medenceterek, zuhanyzók padlóburkolatánál „B” csúszásmentesség a minimum követelmény, a fokozott balesetveszély miatt azonban a még takarítható „C” csúszásmentes felületű lapok alkalmazása ajánlott.

A csúszásmentes lapok alkalmazása mellett meg kell oldani a felületre kerülő víz elfolyását is. E célra szolgál a Buchtal gyár burkolati rendszerében található kis mélységű folyókaelem, mely rács nélkül beépíthető a medencetér burkolatába. Lehetőség szerint célszerű ezt a medencék közvetlen környezetében vezetni, ahonnan a víz is származik, így annak kézi eltávolításakor nem kell fölöslegesen nedvesíteni a távolabbi, esetleg még száraz felületeket.

 

Medencefej kialakítások

A medencefej kialakításakor sok szempontot kell figyelembe venni. Sport- és tanmedencék a nagyobb kifutással rendelkező úgynevezett „finn peremmel” készüljenek. Itt a bordás lapburkolat feladata nemcsak a csúszásmentesség biztosítása, hanem a folyóka felé áramló víz sebességének csökkentése is, így az nem fut ki a rács pálcáin a medencetérre. Emiatt célszerű a rácsot is enyhén a medence felé lejtve beépíteni.

Amennyiben a medencében különböző élményfunkciók is működnek, célszerű a medence falát kiemelni, és a folyókát ebbe a falba simítani.

Kültéri medencéknél ajánlott a medence körüli burkolat fölé emelni a peremet, hogy szennyeződés, falevelek stb. ne sodródjanak a víz felületére. Az üzemeltető, illetve a beruházó számára fontos szempont lehet a medenceperemek helytakarékos kialakítása, amire kitűnő megoldást nyújt a Buchtal Wiesbaden típusú fejkialakítása.

 

Különleges bevonatú burkolólapok

A Buchtal úgynevezett Hydrotect bevonattal készíti burkolólapjait. Ez a felületre égetett vegyület amellett, hogy időállóbbá teszi a lapokat, kedvező tulajdonságokkal is felruházza azokat.

A Hydrotect bevonat előnyei

• Vízbarát, ezért a lapok felületére kerülő szennyeződéseket a víz képes alámosni, így azok többnyire minimális vegyszer alkalmazásával eltávolíthatók a felületről.

• Taszítja a zsírokat, olajokat. Ez különösen előnyös a medenceterekben, a kiemelt medencefalak vízvonalánál lerakodó zsírcsíkok kialakulásának megelőzésére. Ez a tulajdonság más falburkolatoknál, például homlokzatokon – a zsírkréta vagy graffitifestékek megtapadása ellen – is hasznos lehet.

• Erősen serkenti az oxidációt. Katalizátorként működve egyes gázokat oxigén hozzáadásával ártalmatlanná tesz, ezért az épületek homlokzatain – a szmogot okozó gázok semlegesítésével, ártalmatlanításával – környezetbarát hatást fejt ki, de a vécékben keletkező ammóniát is szagtalan gázzá alakítja.

• Oxidációs hatása miatt hatékonyan pusztítja a felületre kerülő mikroorganizmusokat. Labortesztekkel bizonyított, hogy a tüdőbetegségek felületre kerülő kórokozói vagy akár a lépfene spórái is elpusztulnak. Ezt a katalizátorként történő működést a természetes, illetve a mesterséges fény UV tartománya tartja fenn, ezért az alkalmazás helyén gondoskodni kell a fényről (ami épületek homlokzatánál, fürdőkben vagy más, emberi tartózkodásra alkalmas helyiségeknél, élelmiszer feldolgozó üzemeknél általában megoldott).

hírlevél-feliratkozás

Építési jog

Lakásbiztosítások, lakhatási célú vagyonbiztosítások rendhagyó felmondási joga

További költségek miatt módosíthatók az építési beruházási tárgyú közbeszerzési szerződések

Reklámfelületekre, utcabútorokra vonatkozó, 2024 januárjától hatályos előírások

A közbeszerzési törvény 2024 februárjától hatályos módosításai

Építési jog 2024 – Két félnapos konferencia, webinárium és szakmai konzultáció 2024. február 15-én (febr. 26-ig visszanézhető)

épjog